شدت نور لامپ

شدت نور لامپ ( شدت روشنایی لامپ )

[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”شدت نور لامپ ( شدت روشنایی لامپ )” font_container=”tag:h1|text_align:center” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]

شدت نور چیست ؟

شدت نور، حاصل‌ضرب تابع روشنایی در شدت نوری است که در واحد زاویه فضایی در جهتی خاص از یک منبع نور ساطع می‌شود. واحد اندازه‌گیری شدت روشنایی کاندلا یا کندلا است که با نماد یا یکای cd در سیستک IS نمایش داده می شود.  اگر شار نوری یک لومن از زاویه فضایی یک استرادیان منتشر شود، شدت نور، یک کاندلا خواهد بود. با این مطلب از مجله میتره همراه باشید تا به بررسی مفاهیم اصلی روشنایی مانند شدت نور لامپ ، شدت روشنایی لامپ ، شار نوری ، بازده نوری ، درخشندگی و … بپردازیم.

براساس تعریف ماهیت نور می توان گفت به عبارتی دیگر شدت نور، نیروی تابیده از سوی یک سرچشمه نور در جهتی مشخص است که توسط تابع روشنایی (یک مدل استانداردشده از حساسیت چشم انسان به طول موج‌های مختلف که با نام تابع اثرگذاری نور هم شناخته می‌شود) وزن داده می‌شود. یک شمع معمولی هم با تقریب نه‌چندان خوب یک کاندلا شدت نور دارد. اگر گسیل در برخی جهت‌ها به وسیلهٔ یک مانع کدر مسدود شود، گسیل در جهت‌هایی که مسدود نشده‌اند همچنان تقریباً ۱ کاندلا خواهد بود. کلمه کاندلا در زبان لاتین و بسیاری از زبان‌های نوین به معنای شمع است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

شار نوري

شار نوري ميزان نوري که از يک لامپ منتشر مي شود شاري نوري (Luminous Flux) نام دارد. يکاي سنجش شار نوري لومن (Lumen) است که با حرف يوناني في (Φ) نشان داده مي شود. به اين ترتيب براي اينکه بگوييم يک لامپ چه ميزان نور ميدهد از اصطلاح شار نوري استفاده مي کنيم. به عنوان مثال شار نوري يک لامپ فلورسنت 36 وات 2850 لومن و شار نوري يک لامپ ال ای دی حبابی 15 وات مبتره 3600 لومن و لامپ 100 وات 8500 لومن است.

شار نوری

شدت نور

چنانچه نور لامپ توسط يک رفلکتور در زاويه معيني هدايت شود (مانند لامپ هاي هالوژن رفلکتور دار)، در اين صورت ميزان نور منتشر شده از اين لامپ را با شدت نور ان مي سنجند. شدت نور (Light Intensity) برابر است با ميزان نور منتشر شده از واحد زاويه فضايي. واحد سنجش شدت نور کندل يا شمع است که با cd نشان داده مي شود. به عنوان مثال براي سنجش لامپ ها از مفهوم شدت نور استفاده مي شود.

شدت روشنایی

بازده نوری

بازده نوری برابر با نسبت شار نوری به توان الکتریکی مصرفی است (lm/W). در حقیقت، این کمیت معادل با بازده اقتصادی منابع نوری است. به عنوان مثال بازده پنل ال ای دی سقفی 30 وات میتره 90 است.

بازده نوری

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

شدت روشنايي

يکي از مهمترين شاخص هاي سنجش ميزان روشنايي در سطح محيط شدت روشنايي است (Illuminance)که عبارت است از ميزان شار نوري تابيده شده به واحد سطح. واحد سنجش شدت روشنايي لوکس (Lux) است. استانداردهاي روشنايي، مقادير شدت روشنايي لازم در هر محيط را تعيين ميکنند. به عنوان مثال براي يک دفتر کار، شدت روشناي متوسط 500 لوکس و براي يک زمين فوتبال در سطح مسابقات بين المللي تا شدت روشنايي 3500 لوکس توصيه مي شود.

درخشندگي

اثر فيزيولوژيکي نور روي چشم ما درخشندگي نام دارد. اين پارامتر در طراحي روشنايي اهميت بسيار زيادي پيدا مي کند. واحد سنجش درخشندگي کندل بر متر مربع (Cd/m2) است.

درخشندگي به دو صورت تعريف مي شود:

  •  درخشندگي حاصل از يک منبع نور: برابر است با شدت نور منتشر شده از منبع به مساحت آن
  • درخشندگي حاصل از يک سطح روشن: متناسب است با ميزان شدت روشنايي در سطح و ضريب انعکاس ان

خیرگی

خیرگی یکی از نتایج منفی نورپردازی و طراحی روشنایی نامناسب است که در اثر روشنایی بیش از حد در یک ناحیه ایجاد می‌شود. استفاده از چراغ نامناسب، جایابی نامناسب چراغ و انعکاس بالا از دلایل مهم خیرگی هستند که سبب سوزش چشم و خستگی ذهن می‌شوند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2727″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”15px”][vc_separator el_width=”50″][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

1 دیدگاه دربارهٔ «شدت نور لامپ ( شدت روشنایی لامپ )»

  1. بازتاب: لومن یا وات ؟ - فروشگاه روشنایی زانوس نور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *