لامپ ۵۰ وات
لامپ 50 وات

لامپ ۵۰ وات

خرید لامپ ۵۰ وات

راهنمای خرید لامپ ۵۰ وات

خرید لامپ ۵۰ وات همواره یکی از انتخاب های مشتریان به منظور تامین روشنایی مورد نیازشان بوده است. این لامپ به با توجه به وات و روشنایی آن عنوان لامپ برای خانه و یا لامپ برای اداره و شرکت، لامپ صنعتی و … خریداری می شود. شاید تصور اکثر ما از این لامپ، نمونه لامپ رشته ای آن است که سال های مورد استفاده بوده است. اما اشتباه رایج در مورد آن این است که در تصور افراد توان ۵۰  آن مقیاسی برای روشنایی در نظر گرفته می شود. در حالی که وات میزان مصرف این لامپ را نشان می دهد و ما باید میزان روشنایی لامپ را براساس لومن بسنجیم.

در ادامه این مطلب از مجله میتره به بررسی این لامپ وات و میزان روشنایی آن و همچنین مقایسه روشنایی و مصرف آن برحسب وات رشته ای و معادل ال ای دی آن و همچنین به معرفی لامپ ال ای دی حبابی ۵۰ وات می پردازیم و پاسخ به این سوال که لامپ ۵۰ وات یعنی چه ؟

وات

وات (با نشان اختصاری W) یکای سنجش توان در سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها است. یک وات برابر است با یک ژول انرژی در هر ثانیه. وات بیانگر آهنگ مصرف یا تولید انرژی است. در تحلیل ابعادی وات به‌ صورت  بررسی می‌شود. آهنگ مصرف انرژی الکتریکی در لامپ‌های حبابی معمولی بین ۱۵ تا ۲۰۰ وات است. موتور یک خودروی معمولی با آهنگ ۲۵۰۰۰ وات انرژی مکانیکی تولید می‌کند. توان یک فرمول اصلی دارد که همیشه یکسان است.

لومن

لومِن واحد شار نوری است.  یک لومن یا یک واحد توان نوری (Luminous Flux) ، عبارت است از کل نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه و یا به عبارتی دیگر کل نور دریافت شده توسط یک جسم در هر ثانیه. که آن را با حرف برگرفته از زبان یونانی فی Φ نشان می دهیم. 

تفاوت لومن با واحد توان وات چیست؟

ما در بررسی صوت و دیگر انرژی ها از واحد توان به وفور استفاده می کنیم، اما در تحلیل روشنایی این واحد به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. علت این جا است که چشم بشر، برخلاف دیگر حس کننده ها، یک رفتار کاملا و شدیدا غیر خطی نسبت به شدت نور نشان می دهد، لذا ما در تحلیل شدت روشنایی ، به جای بررسی توان خروجی منبع نور ، مقداری روشنایی قابل رویت بوسیله چشم انسان را (به صورت حدودی) مد نظر قرار می دهیم.

خرید لامپ 50 وات ال ای دی

لامپ ۵۰ وات رشته ای

روشنایی و مصرف برق لامپ ۵۰ وات

این لامپ رشته ای در دسته لامپ های پرمصرف قرار می‌گیرد و علی رغم قیمت بسیار پایین از نظر اقتصادی به صرفه نیستند زیرا طول عمر بسیار پایینی در حدود ۱۰۰۰ ساعت دارند و در حال حاضر  لامپ های کم مصرف و ال ای دی جایگزین این لامپ ها شده اند.

با این وجود به دلیل قیمت پایین لامپ رشته ای، در مکان هایی که کلید زنی زیادی کمی دارند مانند پشت بام ها و در برخی موارد که به حرارت لامپ نیاز است هنوز از این لامپ ها استفاده میگردد.

لامپ‌های رشته‌ای اکثراً بنا بر توان الکتریکی مصرفی خود به فروش می‌رسند. این توان با وات اندازه‌گیری می‌شود و اساساً به مقاومت رشته وابسته‌ است، که آن نیز به طول رشته، ضخامت و جنس آن بستگی دارد. برای دو حباب با ولتاژ یکسان، نوع، رنگ و شفافیت، لامپی که توان بیشتری می‌گیرد نور بیشتری هم می‌دهد.

لامپ ۵۰ وات یعنی چه ؟

۵۰ توان مصرفی لامپ بر حسب وات ساعت است. طبق تعریف وات یعنی، ۵۰ ژول که به معنای اینکه این لامپ هر ساعت ۵۰ ژول مصرف می‌کند. پس مصرف انرژی الکتریکی ده ساعت این لامپ با توجه به اینکه در هر ساعت ۵۰ است می شود ۵۰۰۰ ژول یا به عبارتی ۵ کیلوژول است.

با یک مثال دیگر بخواهیم بگوییم لامپ ۵۰ وات یعنی چه ؟ باید فرض کنیم عدد ۵۰ توان مصرفی اش است یعنی این که لامپ در یک ساعت ۵۰ ژول انرژی مصرف میکند ( یا ۵۰ وات توان مصرفی آن در ۱ ساعت است.) حالا مصرف روزانه اش می‌شود ۰.۰۵ کیلو وات ساعت و مصرف ماهانه آن ۱.۵ کیلو وات می‌شود . به عنوان مثال جاروبرقی ۲۰۰۰ وات و سایر لوازم برقی پر مصرف مصرف در این حدود دارند.

لامپ ۵۰ ال ای دی

مصرف برق و روشنایی لامپ ۵۰

توان مصرفی این لامپ حبابی ۵۰ است و با این میزان توان مصرفی، نوردهی برابر با ۴۵۰۰ لومن دارد. لامپ‌های ال‌ای‌دی میتره فاقد عناصر مضری مانند جیوه و سرب بوده و دارای نشان استاندارد هستند. تمامی محصولات شرکت رادویرانور دارای خدمات پس از فروش ۱۲ ماهه نیز می باشند. لامپ ال‌ای‌دی ۵۰ وات حبابی میتره دارای سرپیچ E27 است. این محصول با رتبه بندی مصرف انرژی A+ در زمره  محصولات با بیشترین راندمان مصرف انرژی قرار گرفته است.

مقایسه لامپ ۵۰ وات ال ای دی و لامپ ۵۰ وات رشته ای

لامپ های فوق کم مصرف ال ای دی با مصرف برق کمتر نور بیشتری تولید می‌کنند. بعنوان مثل یک لامپ ۷ وات ال ای دی به اندازه لامپ ۵۰ وات رشته ای نور تولید میکند و این یعنی بیش از ۸۰ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی. لامپ ال ای دی برخلاف لامپ های قدیمی مقدار بیشتری از برق را به نور تبدیل میکنند. به پیشرفت تکنولوژی این لامپ ها ، درصد بهره وری آنها نیز بیشتر میشود. بنابراین هنگام خرید خرید لامپ ، به لومن تولیدی آن توجه کنید تا وات لامپ.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقالات لامپ ۱۰۰ وات و لامپ ۲۰۰ وات را مطالعه نمایید.

در جدول زیر مقایسه میزان روشنایی لامپ ال ای دی و لامپ رشته ای براساس لومن انجام گرفته است.

مقایسه-لامپ-ال-ای-دی-و-رشته-ای

دیدگاهتان را بنویسید