لامپ بلک لایت چیست
لامپ بلک لایت چیست

لامپ بلک لایت چیست

لامپ بلک لایت چیست ؟

لامپ سیاه یا لامپ بلک لایت (Blacklight) به طیف خاصی از نور ماوراء بنفش یا کاربردهای آن گفته می‌شود که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند ولی با تابش به ترکیبات رنگی خاصی که در بسیاری موارد حاوی فسفر هستند، می‌درخشد.

 

لامپ بلک لایت چگونه اختراع شد ؟

ویلیام بایلر (William H. Byler) مخترع لامپ سیاه  است. او اختراعات زیادی را در صنعت مواد شب تاب و نورافشان به ثبت رسانده است. بایلر در سال ۱۹۳۵ این بلک لایت را اختراع کرد، و با توجه به اطلاعات به دست آمده از دانشگاه مرکزی میزوری، بایلر در سال ۱۹۲۷ در رشته فیزیک-شیمی فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۳۷، او توانست مدرک دکترای خود را در دانشگاه میزوری دریافت کند و پس از آن به عنوان یک دانشمند تحقیقاتی، برای شرکت جنرال الکتریک، شروع به کار کرد. بعد از ۲ سال کار در این شرکت، بایلر به مدیر تحقیقانی در شرکت رادیوم ایالات متحده آمریکا تبدیل شد. در این شرکت، دکتر بایلر اختراعات بسیاری را در تاریخ ۳۲ ساله‌ی خود ثبت کرد.

 

 بلک لایت در جنگ جهانی

در طول جنگ جهانی دوم، دکتر بایلر، تحقیقات تاثیرگذاری را در زمینه‌ی طیف مادون قرمز و رادارها انجام داد و دلیل اصلی آن مطالعه‌ی مواد فسفرداری بود که اجازه داد تا متحدان ما در جنگ پیروز شوند. امروزه مسافرت‌های هوایی از امنیت بسیار بالایی برخوردارند و دلیل اصلی آن همین رادارهای کشف شده در آن زمان است. مشارکت‌های او در علم پزشکی به متولد شدن نوعی از تکنولوژی منجر شد که آسیب‌پذیری ما در برابر مواردی مثل اشعه ایکس را کاهش داد. محیط زندگی ما نیز از کارهای دکتر بایلر و روش‌های تشخیص او از جمله آلودگی محیطی و پیش‌بینی آب و هوا، سود بسیاری برده است که تمام این‌ها باز هم بر مبنای رادارها اتفاق افتاده است.
دکتر ویلیام بایلر تمام زندگی خود را وقف مطالعه‌ی مواد شیمیایی لیاننده کرد که به هموار شدن مسیرهای بسیاری به منظور پیشرفت در تکنولوژی در آن زمان و همین حالا، منجر شد. از مواد فسفردار، به منظور ایجاد پوشش برای شیشه‌های بسیاری از صفحه‌نمایش‌های متفاوت، استفاده می‌شود.

خرید-لامپ-بلک-لایت-نور-سیاه

لامپ سیاه یا لامپ بلک لایت (Blacklight) به طیف خاصی از نور ماوراء بنفش یا کاربردهای آن گفته می‌شود که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند ولی با تابش به ترکیبات رنگی خاصی که در بسیاری موارد حاوی فسفر هستند، می‌درخشد.

ویلیام بایلر برای اولین بار لامپ سیاه را در سال ۱۹۳۵ اختراع کرد و در طول جنگ جهانی دوم، کاربردهای زیادی از لامپ سیاه و بلک لایت در صنایع توسعه داد.

عملکرد لامپ بلک لایت

لامپ بلک لایت یا لامپ سیاه با اندکی تفاوت همان لامپ مهتابی است . عملکرد لامپ مهتابی بدین ترتیب است که ولتاژی نسبتاً قوی در دو سر لامپ که از گاز جیوه پر شده‌است برقرار می‌کند. از این رو اتم‌های جیوه به حالت برانگیخته در می‌آیند، یعنی الکترون‌ها از مداری به مدار بالاتر می‌روند و از آنجا که اتم به حالت برانگیخته باقی نمی‌ماند، الکترون در حین برگشت به مدار قبلی مقدار انرژی‌ای که برای رفتن به آن مدار دریافت کرده بود را به شکل فوتونی با آن انرژی و طول موج از دست می‌دهد. در اتم جیوه معولاً این طول موج در حوزهٔ امواج فرا بنفش است که برای انسان مضر است. از این رو جدار داخلی لامپ مهتابی را با لایه‌ای از ماده‌ای به خصوص پر می‌کنند که امواج فرا بنفش را گرفته و به همان صورت به حالت برانگیخته رفته و آن را به امواج نور مرئی تبدیل می‌کند. به همین دلیل در لامپ‌های مهتابی مقدار انرژی تلف شده ــ که معمولاً در لامپ‌های معمولی به شکل گرماست ــ به حداقل می‌رسد و تقریباً تمام انرژی مصرفی به نور تبدیل می‌شود.

اما بلک لایت تفاوت اندکی که با لامپ مهتابی دارند در این است که لامپ‌های سیاه فاقد آن ماده سفید رنگ هستند و تنها از گاز جیوه با شیشه‌ای به رنگ سیاه درست شده‌اند. به همین دلیل است که گاهی بعضی از لامپ‌های سیاه یک نور خفیفی از رنگ بنفش دارند. یعنی لامپ‌های سیاه نور فرابنفش تولید می‌کنند که این نور فرابنفش به‌وسیلهٔ موادی که دارای فسفر هستند ـ برای جذب نور فرابنفش ـ جذب می‌شود و بعضی از مواد در اطراف آن می‌درخشند. این مواد از قبیل ناخن و مو و … همانند مادهٔ سفید رنگ در جدارهٔ داخلی لامپ مهتابی عمل می‌کنند و نور فرابنفش را به نور مرئی تبدیل می‌کنند و نسبت به بقیه بیشتر می‌درخشند.

کاربردهای لامپ بلک لایت

ویژگی دیده نشدن رنگ‌های بلک لایت و امکان مشاهده آن‌ها فقط در زیر لامپ‌های نور سیاه، موجب استفاده آن در صنایع مختلف شده‌است. برخی از این صنایع به شرح زیراند:

  • محکمه‌های قضایی و موارد جنایی و قانونی
  • چاپ اسکناس و اوراق بهادار و پیشگیری از جعل
  • صنایع سرگرمی و ملزومات جشن‌ها
  • پیداکردن گمشدگان و حیوانات (ادرار انسان و حیوانات در طیف نور سباه می‌درخشد)
  • صنایع فرش شویی و نظافت در هتل‌
  • مهمانی ها
  • تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید