۶ روش ساده و کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق
صرفه-جویی-در-مصرف-برق

۶ روش ساده و کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق

چند روش ساده و کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق

صرفه جویی در مصرف برق

با صرفه جویی در مصرف برق علاوه بر کاهش هزینه ها می‌توان گام مثبتی برای کاهش آلودگی محیط زیست، گرم‌شدن زمین و پایین‌آوردن میزان مصرف انرژی برداشت. با نگاهی به محیط کار و زندگی خود متوجه می شویم وسایل زیادی در اطرافمان وجود دارد که با برق کار می‌کنند. استفاده از روشنایی های کم مصرف مانند لامپ ال ای دی، وسایل برقی با بهره وری بالا، عایق بندی محیط خانه و تغییر سبک زندگی روزانه از روش‌هایی است که می‌تواند تأثیر زیادی بر کاهش مصرف انرژی داشته باشد. در این مطلب از مجله میتره با روش‌های صرفه جویی در مصرف برق در محیط کار و منزل بیشتر آشنا می‌شوید.

لامپ های قدیمی خود را عوض کنید

روش-صرفه-جویی-در-مصرف-برق

لامپ رشته‌ای را با لامپ های فلورسنت مهتابی ( لامپ کم مصرف ) یا لامپ‌های LED که هم نور بیشتری دارند و هم انرژی کمتری مصرف می‌کنند، تعویض کنید. لامپ های رشته‌ای ۹۸ درصد از انرژی مصرفی را به‌صورت گرما هدر می‌دهند؛ این‌ درحالی است که لامپ های کم مصرف و ال ای دی انرژی خیلی کمتری مصرف می‌کنند و طول عمر بالاتری دارند.

لامپ های LED در مقایسه با لامپ های فلورسنت، جدیدتر و البته کمی گران‌تر هستند، اما حاوی جیوه نیستند و عمر بالاتری دارند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

 

لامپ اضافی خاموش

خاموش کردن لامپ ها روشی بسیار ساده و البته کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق است. بهتر است در مورد تعداد لامپ هایی که در خانه روشن هستند، حساسیت داشته باشید. به این فکر کنید که برای روشن کردن فضای خانه و یا اداره واقعا به چند عدد لامپ نیاز دارید. وقتی خانه را ترک می‌کنید، حتما لامپ ها را خاموش کنید. در ضم می توانبد از لامپ های که روشنایی بیشتری دارند مانند لامپ ال ای دی بجای چندین لامپ رشته ای یا کم مصرف استفاده کنید.

 

از نور طبیعی استفاده کنید

پرده‌ها را کنار بزنید و به نور خورشید اجازه بدهید تا فضای خانه‌تان را روشن کند. بهتر است هر زمان که برای‌تان امکان دارد به‌جای استفاده از نور مصنوعی از نور طبیعی خورشید استفاده کنید. فرقی نمی‌کند در اداره‌ هستید یا منزل، این روش خوبی برای صرفه جویی در مصرف برق است. شاید اگر بدانید استفاده از نور طبیعی باعث شادی بیشتر در محیط کار و نیز خانه می‌شود، با انگیزه بیشتری پرده‌ها را کنار بزنید و از نور طبیعی خورشید بهره بگیرید.

از وسایل برقی کم‌مصرف استفاده کنید

در گذشته شرکت‌های لوازم‌برقی توجهی به میزان مصرف انرژی وسایل تولیدی خود نمی‌کردند. امروزه مدل‌های جدیدتر لوازم برقی به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که علاوه‌بر صرفه جویی اقتصادی، کیفیت بالاتری نیز داشته باشند. اگر یخچال‌فریزر قدیمی، گاز، فر، ظرف‌شویی، لباس‌شویی یا خشک‌کن قدیمی دارید، بهتر است به فکر تعویض آن باشید.

 

لوازم برقی اضافه را از برق بکشید

آیا می‌دانید لوازم برقی که خاموش است ولی دوشاخه‌ی آن به برق وصل است، برق مصرف می‌کنند؛ حتی وسیله‌ای مانند قهوه جوش تا مدت زیادی بعد از استفاده و خاموش شدن هم برق مصرف می‌کند.

   • استفاده از سیم‌سیار که دکمه‌ی خاموش-روشن دارد،‌ کار را راحت‌تر می‌کند. سیم‌سیار امکان اتصال چندین دستگاه به برق را فراهم می‌کند. بنابراین به‌جای اینکه مجبور باشید ۵ وسیله‌ی برقی را از پریز بکشید، می‌توانید تنها با قطع کردن سیم‌سیار، برق لوازم‌برقی بلااستفاده و خاموش را قطع کنید.
   • رایانه‌ی خود را در پایان روز خاموش کنید و از برق بکشید. رایانه‌ها برق زیادی مصرف می‌کنند،‌ بنابراین بهتر است آن را از برق بکشید تا در انرژی و هزینه‌ها صرفه جویی کنید.
   • لازم نیست تلویزیون‌تان همیشه به برق باشد. شاید به نظرتان از برق کشیدن تلویزیون کار بیهوده‌ای باشد، اما توجه کنید که این‌کار در صرفه جویی در مصرف برق و هزینه‌ها مؤثر است.
   • سیستم صوتی و اسپیکرها را از برق بکشید. خاموش کردن لوازم جانبی رایانه در صرفه جویی در مصرف برق بسیار مؤثر است.
   • لوازم برقی کوچک را فراموش نکنید. شارژر تلفن، لوازم برقی آشپزخانه، سشوار و هرچیزی را که با برق کار می‌کند، در صورت لازم نداشتن از برق بکشید.

استفاده-از-انرژی-تجدید-پذیر

از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنید

به‌دنبال شرکت‌ها و کارخانجاتی باشید که از انرژی‌های تجدیدپذیر مثل باد و انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند.

تعداد این شرکت‌ها خیلی زیاد نیست، به‌همین‌خاطر پیداکردن آن کار دشواری نخواهد بود. شاید هزینه‌ی راه‌اندازی اولیه و استفاده از این نوع انرژی‌ها بسیار گران باشد، اما در بلندمدت پول شما برمی‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید