تفاوت لامپ سفید و مهتابی و آفتابی

تفاوت لامپ سفید و مهتابی و آفتابی

تفاوت لامپ سفید و مهتابی و آفتابی

شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش آمده باشد که کدام موقع خرید لامپ ال ای دی ( لامپ LED ) چه رنگ نوری را برای لامپ‌های خود انتخاب کنیم. چه رنگ نورهای وجود دارد و هر کدام چه ویژگی هایی دارد، تفاوت لامپ لامپ سفید و مهتابی در چیست ؟ تفاوت نور مهتابی با آفتابی چیست ؟ هر کدام از لامپ ها در کجا باید استفاده شود، برای پاسخ این سوالات با این مطلب از مجله میتره همراه باشید.

رنگ نور لامپ

رنگ نور لامپ ال ای دی با معیاری به اسم دمای رنگ بر حسب کلوین توصیف می‌شود. دمای رنگ برای مشخص کردن رنگ منبع نور از طریق مقایسه آن با رنگ یک جسم سیاه تشعشع ‌کننده استاندارد به کار می‌رود. جسم سیاه، چیزی شبیه پلاتین است که هیچ نوری منعکس نمی‌کند و کل نوری که به آن تابیده می‌شود را جذب می‌کند.

هر چه عدد دمای رنگ بالاتر باشد، رنگ نور بیشتر به محدوده رنگ‌های سفید و سرد نزدیک است و هر چه این عدد کوچک‌تر باشد رنگ نور به محدوده رنگ‌های گرم نزدیک‌تر است. براین اساس دمای رنگ بیشتر از ۴۰۰۰ کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ پایین‌تر از ۳۰۰۰ کلوین به عنوان نور گرم در نظر گرفته می‌شود.

انواع رنگ نور لامپ

در طبقه بندی نور لامپ ها از جمله انواع لامپ ال ای دی، براساس استانداردها، سه گروه تقسیم‌بندی در نظر گرفته می شود.

لامپ-مهتابی-یا-لامپ-آفتابی

نور لامپ آفتابی

لامپ آفتابی (White Warm) یا سفید گرم به اختصار با ww ] هم نمایش داده می شود. نور لامپ‌ ال ای دی آفتابی با دمای رنگ کمتر از ۳۳۰۰ کلوین باعث می‌شود که در محیط احساس گرم بودن و آرامش ایجاد شود. رنگ نور این لامپ‌ها مشابه لامپ‌های التهابی است. این لامپ‌ها برای محیط‌هایی که قرار است فرد در آن به استراحت بپردازد یا در آن احساس آرامش داشته باشد مناسب است مانند:

 • اتاق خواب
 • اتاق نشیمن
 • هتل‌ها
 • بیمارستان‌ها
 • مهد کودک‌ها و …

لامپ مهتابی یا سفید

تفاوت لامپ سفید با لامپ مهتابی در واقع هیچ است. لامپ مهتابی (White Daylight) نور سفید رنگی دارد که گاهی با نام لامپ سفید هم شناخته می شود پس تفاوت لامپ مهتابی و سفید وجود ندارد. این لامپ‌های ال ای دی با تولید نوری با دمای رنگ بالاتر از ۵۰۰۰ کلوین بسیار مناسب برای تامین روشنایی اماکنی هستند که به روشنایی زیاد نیاز دارند. مکان هایی مانند

 • فروشگاه‌ها
 • سوپر‌مارکت‌ها
 • مکان های اداری
 • صنایع تولیدی
 • کارخانه‌ها و …

 

لامپ سفید یخی یا نور طبیعی

یک نوع رنگ نور لامپ ال ای دی با نام نور طبیعی یا سفید یخی (White Neutral) وجود دارد که در واقع رنگ نور لامپی بین آفتابی و مهتابی است. نور لامپ‌های led با دمای رنگ ۳۳۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین رنگ نوری بین آفتابی با ۳۰۰۰ کلوین و مهتابی با ۶۵۰۰ کلوین است. این لامپ‌ها برای محیط‌های کاری مانند

 • کارگاه‌ها
 • دفاتر اداری
 • نمایشگاه‌ها
 • سالن‌های ورزشی
 • سالن انتظار
 • بانک‌ها
 • مراکز آموزشی
 • آشپزخانه
 • اتاق پذیرایی

برای هر مکانی چه نور لامپی بخریم؟

برای انتخاب رنگ نور لامپ برای هر مکان، باید نسبت به تفاوت لامپ مهتابی و سفید و یا لامپ مهتابی و آفتابی آگاهی داشته باشیم. نورهای طبیعی و سرد مانند نور مهتابی یا همان نور سفید، مانند نور آفتاب ساعات میان روز است و حس انرژی و شادابی را تداعی می‌کند و به همین دلیل استفاده از این نور برای محیط‌های کارگاهی و کاری مانند لامپ ال ای دی برای مغازه یا فروشگاه بیشتر استفاده می‌شود. از طرفی استفاده از نور سفید و مهتابی در دکوراسیون اتاق خواب، باعث اختلال در خواب و خستگی چشم می‌شود. همچنین برای مطالعه و کارهای چشمی نزدیک باید از نور زرد استفاده کرد.

در فضای دکوراسیون نشیمن و پذیرایی بهتر است از ترکیب نور لامپ ال ای دی سفید و لامپ ال ای دی زرد استفاده شود، چرا که فعالیت‌های مختلفی بر حسب زمان در این فضا صورت می‌گیرد. در دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده از ترکیب نور سفید و زرد پیشنهاد می‌شود تا به تعادل رنگی رسیده، رنگ وعده‌های غذایی به درستی مشاهده شوند و به دلیل تنوع فعالیت‌ها چشم دچار خستگی و آسیب نشود.

همچنین در فضای سرویس بهداشتی اغلب از رنگ سفید استفاده می‌شود و نور سفید بر سردی فضا می‌افزاید. در این فضاها هم بهتر است ترکیبی از نور سفید و زرد به کار برده شود. به طور کلی در بهترین حالت گفته می‌شود که از ترکیب نور زرد و سفید در فضای داخلی منزل استفاده شود.

خرید لامپ براساس عدد دمای رنگ نور

تفاوت لامپ آفتابی و مهتابی فقط در رنگ ظاهری نیست. هر کدام از این لامپ‌ها، ویژگی‌های جالبی دارند. تاثیر نورهای مختلف بر سلامتی افراد خانه، بزرگ یا کوچک به نظر رسیدن فضا و چگونه دیده شدن رنگ وسایل و لباس‌ها جالب است.

رنگ-نور-لامپ-ال-ای-دی

لازم به ذکر است برای لامپ‌های ال ای دی خانگی ۳ رنگ اصلی داریم و هر تولید کننده ای برای این رنگ‌ها نام خاصی گذاشته است. در هنگام خرید لامپ ال ای دی برای اینکه با نام‌های مختلفی چون نورِروز، نور طبیعی، سفید یخی، آفتابی، سفید گرم، سفید سرد و … سردرگم نشوید، به عدد دمای رنگ لامپ توجه کنید. اگر این عدد در محدوده ۳۰۰۰K  بود، رنگ نور به آفتابی شبیه است. اگر عدد دمای رنگ لامپ به ۶۰۰۰K  نزدیک بود، رنگ نور آن به سفید نزدیک است. همچنین اعداد میانی، به رنگ‌های بین آفتابی و سفید نزدیک است.

 

برای هر مکانی لامپ چند وات بخریم؟

برای این مساله باید جنبه های مختلفی را در نظر بگیریم. از جمله عوامل در انتخاب وات لامپ ال ای دی میتره می‌توان به مواردی اشاره کرد: بزرگی فضای اتاق، رنگ دیوارها و میزان روشنایی مورد نظر خودتان!

موارد زیر گزینه های پیشنهادی ما برای خرید لامپ ال ای دی میتره برای مکان هایی مانند خانه، فضای اداری و یا تجاری و صنعتی است.

همچنین پیشنهاد میکنیم مطلب راهنمای خرید لامپ ال ای دی را مطالعه نمایید.

 

روشنایی مناسب صنعتی و تجاری
روشنایی مناسب خانه
روشنایی مناسب اداری

دیدگاهتان را بنویسید