لامپ ال ای دی یا لامپ‌ کم مصرف ؟
لامپ ال ای دی یا لامپ کم مصرف

لامپ ال ای دی یا لامپ‌ کم مصرف ؟

لامپ ال ای دی یا کم مصرف

در مقایسه این دو نوع لامپ، برای اطلاع از مهمترین تفاوت لامپ ال ای دی ( لامپ LED ) با لامپ کم مصرف (لامپ فلورسنت یا لامپ cfl )، باید شناختی نسبت مزیت‌ها و معایب لامپ ال ای دی در مقایسه با مزایا و معایب لامپ کم مصرف و همچنین اطلاعات کافی نسبت ویژگی‌ها و کاربردهای لامپ ال ای دی و کم مصرف، موجب می شود تا در پاسخ به سوال لامپ ال ای دی یا کم مصرف ، که در هنگام خرید لامپ ال ای دی ممکن است برای ما مطرح شود، انتخابی مناسب داشته باشیم.

مقایسه لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف

تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ کم مصرف

مقایسه لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف را از جنبه های مختلفی می توان مورد بررسی قرار داد. تفاوت لامپ ال ای دی یا کم مصرف شامل موارد زیر می شود.

  • بازده انرژی لامپ
  • عوامل زیست محیطی و سلامتی
  • طول عمر لامپ
  • قیمت و هزینه های لامپ
  • گرمای لامپ

در ادامه در این مطلب از مجله میتره به مقایسه لامپ led و کم مصرف در ویژگی های ذکر شده می پردازیم تا در خرید لامپ‌ ال‌ ای‌ دی برای فروشگاه‌ ها و مغازه ها و  خرید لامپ ال ای دی خانگی ( لامپ برای خانه و حیاط) و … راهنمایی برای خریداران باشد.

مقایسه لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف

مقایسه لامپ ال ای دی با لامپ کم مصرف از نظر بازده انرژی

بهره نوری یا بازده یک لامپ، مقدار روشنایی نور لامپ (لومن) نسبت به میزان مصرف انرژی الکتریکی آن است. به طور مثال یک لامپ ال ای دی حبابی ۱۰۰ وات میتره با نوردهی ۸۵۰۰ لومن و مصرف ۱۰۰ وات بازدهی ۸۵ دارد.

در لامپ های کم مصرف فلورسنت به طور متوسط بهره نوری ۷۰ لومن بر وات است این در حالی است که در برخی فناوری های ساخت لامپ های ال ای دی به ۳۰۰ لومن بر وات رسیده اند. در لامپ های ال ای دی نوع اس ام دی نیز بهره نوری لامپ در حدود ۱۶۱ لومن بر وات می شود. بنابراین می توان لامپ های ال ای دی را لامپ های فوق کم مصرف نامید. میزان مصرف برق در سال یک چراغ ال ای دی با لومن ۲۸۰۰ ، ۱۰۵ کیلو وات ساعت است این در حالی است که در همین شرایط یک لامپ کم مصرف فلورسنت برای تامین همین مقدار لومن سالانه حداقل ۳۱۵ کیلو وات ساعت برق مصرف می کند.

تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ کم مصرف از نظر زیست محیطی و سلامت

لامپ های فلورسنت می توانند از لحاظ جسمی به افراد، آسیب زا باشد. اشعه فرابنفش ساطع شده از لامپ های فلورسنت می‌تواند باعث تشدید بیماری هایی مانند اوتیسم، لوپوس و سرطان پوست شود. لامپ های کم مصرف فلورسنت فشرده حاوی جیوه می باشند. بنابراین انهدام غیر اصولی آنها و رها کردن یا شکستن آنها در طبیعت منجر به آلوده شدن محیط زیست و ایجاد مشکلاتی برای انسان ها و سایر موجودات زنده می شود. 

نور لامپ های ال ای دی هیچ اشعه ی ماوراء بنفش ساطع نمی کند. در ساخت لامپ LED ، برخلاف سایر لامپ های گازی و مایعی، فناوری نور حالت جامد بکار می رود به همین دلیل این نوع از روشنایی های نوین در مقابل شوک و لرزش مقاوم هستند. در ساخت لامپ ال ای دی از فناوری های بدون سرب و صرفه جویی کننده در مصرف انرژی استفاده می شود به طوری که روشنایی ال ای دی به عنوان نور سبز شناخته می شود. 

برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید مطالب آیا استفاده از لامپ‌ کم‌ مصرف سرطان زا است؟ (بخش۱)، آیا استفاده از لامپ‌ کم‌ مصرف سرطان زا است؟ (بخش۲) و مضرات لامپ ال ای دی ؛ آیا لامپ ال ای دی ضرر دارد ؟ را مطالعه بفرمایید.

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر طول عمر

معمولا یک متوسط طول عمر برای لامپ ها بیان می شود که در شرایط استاندارد اندازه گیری شده است. به طور مثال لامپ های رشته ای متوسط طول عمری برابر ۱۵۰۰ ساعت با قابلیت کلید زنی پایین دارند. (قابلیت کلید زنی یا همان PWM به تعداد دفعات خاموش و روشن شدن یک لامپ گفته می شود)

طول عمر لامپ های کم مصرف در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار ساعت است که ۵ تا ۷ برابر لامپ رشته ای می باشد. اما باتوجه به اینکه لامپ های ال ای دی در شرایط نرمال با قابلیت کلید زنی بالا در حدود ۶۰ هزار ساعت کارایی دارند بنابراین لامپ کم مصرف در مقایسه با چراغ ال ای دی طول عمر بسیار کمی دارد. در لامپ های ال ای دی،  کلیدزنی نامحدود است و تعداد دفعات خاموش یا روشن شدن بر طول عمر آنها تاثیری ندارد در حالی که در لامپ های کم مصرف این موضوع اهمیت دارد و با روشن و خاموش کردن لامپ طول عمر را کاهش می دهد. طول عمر بالای لامپ هایی با تکنولوژی ال ای دی باعث می شود تا هزینه های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی به شدت کاهش یابد. 

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر قیمت و هزینه ها

معمولا لامپ های ال ای دی هزینه اولیه و ثابت بیشتری نسبت به لامپ کم مصرف دارند. اما در طول زمان استفاده از لامپ های ال ای دی توجیه اقتصادی بیشتری دارد و خرید آنها مقرون به صرفه تر است. همانطور که اشاره شد، طول عمر لامپ های ال ای دی ۴ تا ۵ برابر طول عمر لامپ های کم مصرف است. یعنی در طول دوره کارکرد یک چراغ ال ای دی باید ۵ مرتبه لامپ فلورسنت را جایگزین نمود. مقدار مصرف انرژی الکتریکی لامپ کم مصرف فلورسنت نیز ۳ تا ۴ برابر لامپ ال ای دی است. بنابراین هزینه های جاری لامپ کم مصرف نیز بالاتر است و در طول دوره مصرف باعث می شود که خرید لامپ ال ای دی بهتر باشد.

مقایسه لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف از نظر گرمای لامپ

لامپ های رشته ای قدیمی به طور متوسط بیش از ۸۰ درصد انرژی الکتریکی مصرفی خود را تلف و به گرما تبدیل می کنند و فقط کمتر از ۲۰ درصد را تبدیل به نور  می‌کنند. به همین دلیل است که برای تامین نور بیشتر مقدار توان مصرفی زیاد می شود و این گرمای تولید شده خود باعث افزایش هزینه برای سیستم سرمایش ساختمان در فصول گرم سال می گردد. در لامپ های کم مصرف این مقدار تولید گرما به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. اما در این مورد نیز لامپ LED کارایی و بازدهی بیشتری دارد و مقدار اتلاف گرما در این نوع لامپ ها به حدود ۱۰ درصد می رسد و ۹۰ درصد انرژی مصرفی را به نور مرئی با طول موج ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر تبدیل می کند.

این پست دارای یک نظر است

نظرات بسته شده اند.