نورپردازی استاندارد چگونه باید باشد ؟
نورپردازی-استاندارد-چگونه-است

نورپردازی استاندارد چگونه باید باشد ؟

چند روش ساده و کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق

نورپردازی استاندارد و خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

کیفیت نور به طریق مختلف بر روی افراد اثر میگذارد. به عنوان مثال، ویژگی های نورپردازی خوب نورپردازی مناسب یا نورپردازی استاندارد میتواند بر منجر به رضایت و بازدهی کاری کارمندان ادارات بشود چه نورپردازی نما چه نورپردازی داخل ساختمان. مالکان و مدیران ساختمانها این امکان را دارند تا با استفاده از ویژگی های نورپردازی خوب، ارزش ساختمان را بیشتر، هزینه ها را کمتر و عملکرد ساختمان را بهبود بخشند. بر کسی پوشیده نیست که فضاهای خدماتی عمومی، مراکز خرید تجاری و پارک ها با نورپردازی مناسب برای عموم مردم جذاب تر خواهند بود.
نورپردازی خوب، حال و هوای این فضاها را جذاب تر میکند و سهم بسزایی در ایجاد حس شادی و آسایش در افراد دارد. در حال حاضر با پیشگامی طراحان انجمن بین المللی نورپردازان، تلاشهای بسیاری برای جذب مردم به مرکز شهر بعد از تاریک شدن هوا صورت میگیرد.
طراحان انجمن بین المللی نور پردازان با استفاده از تکنیک های کنترل هزینه به کمک مشتریان می آیند تا بازدهی بهتر انرژی و کاهش هزینه های نورپردازی برای آنان محقق گردد. سرمایه گذاری اولیه بر روی یک نورپرداز حرفه ای، با کاهش هزینه های اجرا و بهره برداری جبران میشود.

نورپردازی مناسب

شاید تشخیص این موضوع که آیا در اتاق خواب تان نورپردازی استاندارد مناسب و خوب و اصولی وجود دارد یا نه، در وهله اول، کار چندان راحتی نباشد اما به راحتی از تبعات آن می توان به این مطلب پی برد. اگر صبح ها با سردرد از خواب بیدار می شوید، چشم هایتان می سوزد، هاله ای قرمزرنگ اطراف مردمک چشم هایتان دیده می شود یا اگر از همان اولین ساعات شروع روز، عادت به بدخلقی و پرخاشگری دارید، همه و همه نشانگر جای خالی نورپردازی مناسب در اتاق تان است؛ چرا که نورپردازی خوب موجب می شود در خانه خود احساس آرامش و امنیت داشته باشید.

راه حل تمامی این مشکلات، ایجاد یک شمای انعطاف پذیر نوری است به نحوی که برای تمامی ساعات روز مناسب باشد و به اتاق های شما در هر لحظه از شبانه روز، حالتی خوشایند ببخشد. نورپردازی باید به گونه ای طراحی شده باشد که با فشاردادن یک کلید ساده، به راحتی بتوانید نور اتاق را زیاد یا کم کنید و مثلاً اتاق خود را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام با نوری رمانتیک که برای خوردن یک شام دونفره با همسرتان مناسب است، تبدیل کنید.

 

نورپردازی-خوب-و-مناسب-چگونه-است

 

هزینه های بهره برداری

روشهای درازمدت کاهش هزینه ها میتواند دغدغه مهمی برای مالکان پروژه ها باشد. تحلیل هزینه چرخه عمر که توسط نورپرداز حرفه ای انجام میشود، نشان میدهد که سرمایه گذاری اولیه بر روی روش ها یا فناوری های خاص، به بازگشت سود منتهی میشود. راههای بسیاری وجود دارد که یک نورپرداز حرفه ای از طریق آنها میتواند روشهای کاهش هزینه را برای سودمند شدن پروژه ارائه نماید.

نورپردازی بیش از حد

در برخی موارد، هزینه ها بسادگی با پرهیز از نورپردازی بیش از حد یک فضا کاهش می یابند. وقتی مباحث بصری بدرستی درک نمیشوند، یا وقتی برای تعیین الزامات “فوت-کندل” (شمع-پا) بخواهیم تنها از کتابها استفاده کنیم، نورپردازی بیش از حد رخ میدهد. همچنین زمانی که بیش از حد به توصیه های فروشندگان تجهیزات اطمینان کنیم، ممکن است این اتفاق بیفتد.

بهبود قابلیت انعکاس و استفاده از نور روز

بعلاوه، بهبود قابلیت انعکاس سطوح و همچنین استفاده از نور طبیعی روز در کنار نور الکتریکی میتواند به کاهش هزینه های نورپردازی کمک کند.

هزینه های مرتبط با افراد

کیفیت نور بر هزینه های مرتبط با افراد اثر میگذارد. مطالعات جدید اثر نورپردازی را بر خرده فروشی، بازدهی ادارات، و قابلیت جذب مردم به مناطق تجاری مرکز شهر پس از ساعت تاریکی نشان میدهد. نورپردازان تیزهوشانه از این مساله، و همچنین از روشهای توصیه شده برای دستیابی به نتایج مثبت آگاه هستند.

زیبایی شناسی

مهارت های حرفه ای را میتوان فراگرفت، اما استعداد را نه. ارزیابی “ارزش افزوده” برای طراحی خوب و خلاقانه کار دشواری است، و بستگی به قدرک درک افراد تصمیم گیرنده دارد. با این وجود، تفاوت بین طراحی نورپردازی متوسط و عالی، کاملا آشکار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید